Kies één route
Werk met je eigen bron of oefen volledig fictief
Heb je een gecontroleerd document, dan gebruik je dat als bron. Wil je eerst veilig oefenen, laat AI dan een korte fictieve bron maken. Houd bron, presentatieplan, bewerkbare presentatie en eindcontrole bij elkaar in één oefenmap.
Een presentatie is geen document in stukjes
Een document is gemaakt om te lezen. Een presentatie ondersteunt een verhaal dat iemand vertelt. Daarom bepaal je eerst wat het publiek na afloop moet begrijpen, onthouden of besluiten. Daarna kies je per dia één hoofdgedachte en zet je de uitleg in de sprekersnotities.
Bron
Controleer welke feiten, cijfers en conclusies werkelijk in het document staan.
Verhaal
Kies een duidelijke opening, logische lijn en concrete afsluiting voor dit publiek.
Dia’s en notities
Zet de kern op het scherm en verplaats toelichting, nuance en bronverwijzingen naar de notities.
Eigen stijl
Gebruik alleen een huisstijl waarvoor je toestemming hebt en controleer logo, kleuren en lettertypen.
Vraag de AI
Wat doe je met de opdracht?
- Kies hierboven je route en kopieer de volledige opdracht.
- Open je AI-tool en plak de opdracht. Voeg bij de eigen route daarna je document toe.
- Laat de AI na iedere fase wachten. Controleer eerst bronanalyse en presentatieplan.
- Vraag alleen om een bestand als de tool werkelijk een bewerkbare presentatie kan maken. Anders werk je verder vanuit het gecontroleerde presentatieplan.
- Bewaar bron, plan, presentatie en eindcontrole samen in je eigen map.
Nieuwere werkvormen
Vraag om een bestand dat je kunt gebruiken
Sommige AI-omgevingen kunnen een presentatie naast het gesprek tonen en exporteren. Vraag expliciet om een bewerkbaar bestand en controleer het in je eigen presentatieprogramma. Nieuwe modellen en voorbeeldfuncties staan in de toolwijzer.
Moet iemand de uitleg zelfstandig doorlopen in plaats van naar jouw presentatie luisteren? Kies in het werkproductlab bijvoorbeeld een korte uitleg of werkinstructie.
Dezelfde stijl bij een volgend product
Bewaar bevestigde kleurcodes, lettertypen, logoafspraken en opbouw in een korte stijlkaart. Geef die mee bij een volgend document; een schermafbeelding alleen kan tot schattingen leiden. Het huisstijllab helpt je die afspraken op twee producten te testen.
Controleer na export de lettertypen, plaatsing, grafieken en sprekersnotities in je eigen presentatieprogramma. Een goede voorvertoning garandeert niet dat het bewerkbare bestand er hetzelfde uitziet.
Voer zelf de eindcontrole uit
- Iedere dia heeft één herkenbare hoofdboodschap.
- Getallen, namen, citaten en conclusies zijn aan de bron gecontroleerd.
- Aannames of nieuwe voorbeelden van AI zijn verwijderd of duidelijk gemarkeerd.
- De dia’s zijn leesbaar op afstand en gebruiken voldoende contrast.
- De sprekersnotities passen bij de beschikbare tijd.
- Logo, kleuren, beelden en lettertypen mogen worden gebruikt.
- Je hebt de presentatie eenmaal hardop en op het uiteindelijke scherm doorlopen.